Kominek – jak palić?

Wbrew pozorom nie każde drewno nadaje się do spalania owym w kominku. Zazwyczaj staje się tak, że opalamy tym co akurat mamy dostępne w zasięgu. Jest to ogromny błąd,gdyż trzeba zdawać sobie sprawę, że rodzaj drewna którym palimy, ma w pierwszej kolejności przełożenie na ilość wytwarzanego ciepła, a w drugiej kolejności może podziałać na szkodę waszemu kominkowi.

Wybierając drewno do kominka, trzeba nakierować swoją uwagę na parę cech,albowiem powinno ono mieć kilka przymiotów. Przede wszystkim musi być suche oraz niemiękkie. Takie drzewo spala się słabszym ogniem, lecz dzięki własnej sztywności oddaje więcej ciepłoty. W związku z tym, pomimo iż droższe, pozostaje bardziej opłacalnym kosztem. Drewno do kominka nie może mieć też za dużo kory. Obniża ona albowiem jego rangę grzewczą i w rezultacie musimy takiego drewna kupić kilka x więcej. Jeśli nabywamy dopiero co pościnane drzewo, musimy zdwać sobie sprawę jaka jest jego możliwość przesychania, czyli po jakim terminie będzie się ono nadawało do palenia. W zależności od rodzaju drzewa ten czas może trwać od kilku tygodni do nawet 3 lat.

Do palenia w kominku wcale nie nadają się lakierowane lub impregnowane OSB i sklejki. Nie poleca się też drzewa z drzew iglastych. To ostatnie zawiera w sobie niezwykle wiele żywicy, która „wystrzeliwuje” w trakcie palenia oraz może spowodować powstanie trudnych do zlikwidowania, tłustych plam. Nadto drzewo drzew nieliściastych produkuje bardzo wiele sadzy oraz dymu, jakie są w stanie zmniejszyć przelotność komina.

Najlepszymi gatunkami drewna do kominka pozostają buk, grab i jesion, które są zarówno twarde, jaki też wartościowe. Tożsamo wartościowe są drzewa owocowe takie jak grusza, śliwa lub morela, które palą się nieszybko i wydzielają przyjemny aromat. Dzięki temu użytkowane są do wędzenia jedzenia.

Dodano 2016-11-02